Növényvédelmi előrejelzés
Az előző időszakban kedvező fordulat állt be hazánk időjárásában. A nappali maximum hőmérsékletek rendre 15-20 Celsius fok körül alakultak, az éjszakai fagyok pedig a fagyzugos helyek kivételével megszűntek. Csapadék sajnos továbbra sem esett, így a talaj felső rétege teljességgel kiszáradt. A talajvízszint méterekkel lesüllyedt, amit már a faméretű növények is megsínylenek. Szinte minden növény a rügyfakadás és a virágzás állapotában van, az alma egérfüles, a körte rózsaszín bimbós, a szilva, a meggy és a cseresznye zöldbimbós állapotú, de a kajszi, mandula és az őszibarack teljes virágzásban van. Néhány körzetben a kajszi egyes fajtái kisebb-nagyok fagykárt szenvedtek, a kár mértéke erősen változó.
Növényvédelmi szempontból most a legnagyobb figyelmet a virágzó csonthéjas növényekre kell fordítani. A mandula, a kajszi és az őszibarack virágzáskor a legfogékonyabb a csonthéjas növények virág-és hajtásfertőző moníliás megbetegedésére. Réz tartalmú készítményekkel most nem permetezhetünk a virágok érzékenysége miatt, helyette a kontakt-és felszívódó gombaölők kombinációját használjuk most és a virágzás végén, de járványveszélyes időjárási körülmények között, akár több alkalommal is. Ha csapadékosabbra fordulna az időjárás, beállhat ez az állapot is.
ribiszke hajtászsugorító levéltetű
Az alma egérfüles állapotban van, a levélpirosító levéltetű ilyenkor kezdi meg szívogatását az apró leveleken. A kibomló levélkék ezért már fertőzötten jelennek meg. Az előző évi fertőzött leveleken még nem kezdődött el az aszkospóra szóródás, még éretlenek a varasodás szaporító képletei, de a várható esők fel fogják gyorsítani ezt a folyamatot.
Hasonló tüneteket mutat a piros ribiszke levele is, ami ár fejlettebb az almához képest. A pirosló és torz levelek fonákán megtalálhatjuk a „tettest” is.
A körte ültetvényekben rakja tojásait a körtelevélbolha. Az intenzitás még általában alacsony, de a hőmérséklet emelkedésével minden bizonnyal erősödni fog a peterakás üteme.
Az őszibarack tafrinás levélfodrosodása a szárazság ellenére is képes komoly tüneteket okozni, mert a levelek fertőződése már az ősz és a tél folyamán megtörtént. A veszély csak az időjárás tartós felmelegedése után fog megszűnni, ezért addig is folyamatosan védjük őszibarack fáinkat kontakt és felszívódó készítményekkel.
A szilvafélék most zöldbimbós állapotba vannak, de a növekedés üteméből számolva, rövid időn belül kezdődhet a virágzás is. (A mirobalan szilva már virágzik.) Itt az ideje kihelyezni a fára a fehér színű ragacsos fogólapokat, melyekkel megfigyelhetjük a poloskaszagú szilvadarazsak rajzását. A kártevő a virágok csészecimpáira rakja tojásait és kikelve fertőzik a terméskezdeményeket.
Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassanak el a www.magyarnovenyorvos.hu honlapra.
Dr. Aponyi Lajos
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
.