Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

A mögöttünk álló egy hétben időjárásunk alakulásában érdemi változás csak a hó közepén történt. Előtte a sokévi átlagtól hűvösebb idő uralkodott, éjszakánként rendszeresen fagyott, gyakran -5 C0 alá süllyedt a hőmérséklet, nappal pedig 10 C0 körül alakult a maximum hőmérséklet. Általában derült éjszakák és nappalok jellemezték az égboltot. Jelentősebb mennyiségű csapadék sehol sem hullott, így továbbra is igen száraz a talaj felső 100 centiméteres rétege. Általános panasz a talajvízszint további süllyedése, ami a mélyebb talajrétegekbe lehatoló növények számára is szomorú hír. Nincs tartalék víz a talajokban, így szomjaznak az ősszel vetett növények, ráadásul a késői hideg sem segíti a regenerálódást. Látványos fejlődést alig lehet észrevenni a kertészeti növényeken, de a rügyek lassú duzzadása azért több növényfajon megfigyelhető. A rügyek feslésében legelöl a bogyós növények, a mandula és a kajszi jár, de más csonthéjasoknál is világosodnak a rügyek. Ahol még nem végeztek a metszéssel, ott igyekezni kell, vele párhuzamosan pedig a télvégi lemosó permetezéssel, vagy pedig át kell váltani a csak rezet és ként tartalmazó készítményekre. Csapadék híján eddig a tafrinás levélfodrosodás nem veszélyeztette az őszibarackot, mert a fertőzés bekövetkezéséhez alapvetően szükséges a nedvesség. Ha az égiek kegyesek lennének a mezőgazdasághoz, akkor viszont azonnali beavatkozásra van szükség, főként, ha marad a hideg idő. A fertőzés veszélye csak az időjárás tartós felmelegedése esetén szűnik meg.

cseresznye rügypattanás

Az utóbbi napokban több helyen is megfigyelték a különböző araszoló lepkefajok (ékköves araszoló, tölgyfa araszoló, sárgás tavaszi araszoló) rajzását. A lepkék rövid időn belül petéket raknak, és a kikelő araszoló hernyók a rügyek megrágásában, kiodvasításában jeleskednek. A legnagyobb gazdasági kárt erdők szomszédságában fekvő gyümölcsösökben és szőlő ültetvényekben képesek előidézni. Rejtőzködő színük miatt nehezen észrevehetők, beolvadnak környezetükbe. Az okozott kár gyakran tetemes tud lenni, főként a már megmetszett szőlőben.

Ékköves faaraszoló lepke

A tél folyamán a gyümölcsösök és szőlők füvesített sorközeiben zavartalanul szaporodhatott a mezei pocok. A károsítás több esetben érintette a fák és tőkék gyökérzetét is. Az erősen fertőzött sorközök tárcsázásával hatékonyan gyéríthetjük a pocok populációt.

Rendeljük meg a szükséges feromon csapdákat a kártevők év közbeni rajzásának megfigyeléséhez, mert több faj rajzása már április folyamán elkezdődik.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassanak el a www.magyarnovenyorvos.hu honlapra.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek