Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az elmúlt hét túlnyomóan száraz és meleg időjárását a hónap utolsó napjaiban csapadékosabb periódus váltotta fel. Az erősen változó mennyiségű esővel együtt az időjárás is ősziesebbre váltott. A csapadék mennyisége tájegységenként igen eltérően alakult, nagyrészt csupán néhány milliméter, de nyugat-Dunántúl és dél-alföld térségében jelentősebb mennyiség hullott, így az ország nagy részén továbbra is az aszályos idő az úr. A napraforgó és a kukorica aratása nagy erőkkel folyik, az őszi káposztarepcét elvetették, helyenként már megkezdték az őszi árpa vetését.

A csapadékosabb területek kivételével a repce állományok fejlettségében jelentős az eltérés. A fejlettebb állományok elérték a 2-4 valódi leveles állapotot, másutt pedig az elfekvő magok aránya jelentős, esetleg csíráznak a növények. Ennek megfelelően a károsítók, elsősorban a rovarkártevők fokozottan veszélyeztetik a repce vetéseket. Továbbra is tömeges a bolha fajok fertőzési nyomása, különösen ott, ahol még nem nőttek ki a növények a bolha „foga” alól. A hámozgatás hatására gyakori a szikleveles növények elszáradása. A fejlettebb növényeken az L1-L3-as fejlettségű repcedarázs álhernyók foltokban tarra rágják a repcét. Az imágók rajzása még javában tart, a ragacsos sárga fogólapokon a heti fogás eléri a 40-50 darabot is. A jelek arra mutatnak, hogy a repcedarázs veszélyhelyzet még hosszú ideig fennmarad. Az első levéltetű kolóniák is megjelentek, azok szaporodása a továbbiakban erősödni fog, így várhatóan a vírusos és fitoplazmás növényekből is egyre több lesz. A csapadékosabb térségekben enyhe tünetekkel ugyan, de a repce peronoszpóra tünetei is megfigyelhetők már, viszont fómás fertőzés még nincs a növények levelein.

repcedarázs álhernyó athalia rosae

A hosszú ideje tartó aszály nem gátolta a mezei pocok szaporodását a ruderális területeken, a legelőkön és az évelő pillangós táblákon. Erre utal a fertőzött területeken egyre aktívabbá váló ragadozó madár jelenlét. Az őszi vetésű növények kelésével párhuzamosan hamarosan várható a fertőzött területek irányából a mezei pocok áttelepülése, migrációja. Érdemes és indokolt is minden gazdálkodónak, földhasználónak tisztában lennie a helyi fertőzöttségi viszonyokkal, későbbi védelmi intézkedések megtétele érdekében. Amennyiben 100 négyzetméter átlagában a lakott mezei pocok járatok száma meghaladja a 3-4 darabot, indokolt felkészülni az őszi vetések táblaszegélyeiben.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassanak el a www.magyarnovenyorvos.hu honlapra.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek