Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

Az elmúlt héten tovább folytatódott a kora őszi, kellemes időjárás. A nappali hőmérséklet általában 20-25 Celsius fok között tartózkodott, időnként ennél is magasabb volt, éjszakánként viszont gyakran csak 5-10 fok volt. Az erős lehűlés miatt gyakori volt a hajnali harmatképződés. Az erős lehűlés és a harmatképződés elősegítette a gyümölcsszíneződést. Nagyobb mennyiségű eső csak a nyugati és az északkeleti tájegységekben hullott, másutt továbbra is a szárazság az úr. Szinte minden gyümölcs-és zöldségféle betakarítása folyik, amit viszont a csapadékmentes időjárás segít.

Az alma és a körte betakarítása is ütemesen halad. Az almamoly rajzása már befejeződött, viszont a hernyók még táplálkoznak a gyümölcs belsejében. A természetes hullás mellett ez is az oka, hogy sok a gyümölcs a fák alatt, valamint bőven látni moníliával fertőzött termést a fákon és a fák alján. Tápanyag felvételi problémákra utal, hogy gyakori a gyümölcsfoltosság, ami a kalcium hiányára vezethető vissza. A kalcium pótlása ebben az időszakban már nem megoldható, azt korábban, a termés kisdió méretétől kezdődően kell elvégezni, levéltrágyázással. Aki még nem szüretel, végezze el a tárolási betegségek elleni záró permetezést, így a tél folyamán jobban eláll a gyümölcs a tároló helyiségben.

A keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly rajzása is lezárult, így már nem fenyegeti a csonthéjasokat. A fák lombhullása látványosan erősödött, aminek részben a sztigminás- és blumeriellás levélfoltosság az oka. Már ezeken a fákon is megkezdhető az őszi lombfertőtlenítés.

A diófákon tovább erősödött a megfeketedett termés potyogása. A beteg diókat megvizsgálva, jól látható a nyugati dióburok fúrólégy és a baktériumos rothadás károsítása. A termések egy részében még ott a buroklégy lárvája, de a nyüvek java már a talajban bábozódik. A légyrajzás már jórészt lezárult, a csapdák már alig fognak kártevőt.

bírs monilia

A szőlő szürete javában tart. A termés cukrosodása biztató. Házi kertekben erősödött a levelek és a hajtások lisztharmat fertőzöttsége, ezért szüret után fontos a betegség terjedésének blokkolása. A másodlagos hajtásokon a peronoszpóra mérsékelt megjelenése figyelhető meg, viszont a szürkerothadásnak nem kedvez a nappali meleg és száraz idő, így alig látni beteg fürtöt a tőkéken. Annál nagyobb a darazsak, méhek és a hangyák károsítása a bogyókon, de a csapdázáson kívül más lehetőség nincs a kár elhárítására.

Minden növényen tömeges a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska, jól láthatók a szívogatás nyomai a terméseken. Néhány kifejlett egyed már keresi a téli búvóhelyet, ezért az ajtókat, ablakokat tartsák zárva.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassanak el a www.magyarnovenyorvos.hu honlapra.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek