Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi teendők a kiskertekben

A gyakorló kertészkedők tisztában vannak azzal, hogy termesztési és növényvédelmi szempontból nincs két egyforma esztendő. Így vagyunk ezzel most is. Az enyhe tél és a kiszámíthatatlan és fájdalmas tavasz után a csapadékos május valamit enyhített az elszenvedett fagykárokon. Most, amikor megkezdődött a korán érő gyümölcsfélék és néhány zöldségféle érése, különösen fontos megőrizni a növények egészségét, úgy, hogy kövessük a helyes növényvédelmi gyakorlatot. A nyári forróságban a növényvédelem, akkor nem veszélyes, ha kerüljük a legmelegebb napszakokban a permetezést. Ha nem így cselekszünk, annak a növények látják a kárát, gyakoribb a növényperzselés valamint a hatékonyság is csökken.

Az idei esztendő eddigi növényvédelmi tapasztalata a levéltetvek régen nem látott inváziója, ami a kitavaszodás kezdete óta folyamatosan tart. Talán most csendesedik a levéltetvek támadása, de ez elsősorban a kánikulai hőség miatt következett be, de a meleg mérséklődése után ismét fellángolhat a levéltetű fertőzés. A másik tapasztalat a bőséges májusi esők miatt a virágfertőző meggy monília különösen erős fellépése. Beigazolódott, hogy csak a kora tavaszi rezes lemosó permetezés és a bimbósodás-virágzás idején végzett kezelésekkel blokkolható a betegség járványos terjedése.

meggy blumeriella

kajszi szigmina

A különböző gyümölcsmolyok (almamoly, szilvamoly, barackmoly, keleti gyümölcsmoly) rajzáskezdete a megszokotthoz képest csúszott ugyan néhány hetet, de a rajzás dinamikája alapján azóta is folyamatosan tart, tehát az előrejelző eszközökre alapozott növényvédelmet a nyár folyamán is tovább kell folytatni. A kórokozók közül ki kell emelni a meggy és a cseresznye növényvédelmét, mert a szüret utáni permetezésekről sok kerttulajdonos megfeledkezik. A levelek lyukacsosodását okozó sztigminás betegség és a blumeriellás levélfoltosság a nyár folyamán képes oly mértékben felerősödni, hogy korai levélhullást okozhat. Az idő előtti lombvesztés negatív hatással van a jövő évi termés alakulására. Minden növényt érintő probléma lehet a gyümölcsmolyok rágása nyomán fellépő gyümölcsmonília, ami a keletkezett sebzéseken át fertőzi meg a gyümölcsöket.

alma moniliás almatermés

Az olyan gyakori betegségek elleni védekezés során, mint az almafa varasodás, a lisztharmat, a szürkerothadás, azt kell szem előtt tartani, hogy a lisztharmat féléknek elsősorban a párás-meleg idő kedvez, addig a varasodás fertőzés és a szürkerothadás terjedésének az esők és a több órás levélnedvesség borítás teremt járványveszélyes helyzetet.

Tavaly a nyugati dióburok-fúrólégy károsítása katasztrofális méreteket öltött az országban. Itt az ideje a fákra kihelyezni a sárga színű ragacsos fogólapokat, mert július elejétől várható a kártevő rajzása, mely elhúzódóan, szeptemberig is eltart, tehát csak többszöri felszívódó rovarölő szerrel végzett kezeléssel tudjuk mérsékelni a károkat. Figyeljünk a szüret előtti élelmezés egészségügyi várakozási idő betartására, mert az olajos termésben feldúsulhat a növényvédő szer hatóanyaga.

dióburok fúrólégy

Másik rettegett kártevőnk, a selyemfényű puszpángmoly június közepén kezdett rajzani. Ez a nemzedék az áttelelt hernyókból repül most, melyet a nyár és az ősz folyamán még további kettő fog követni. A kártevő jól repül az éjszakai fényre és csapdázható feromon csapdával. A hernyók rejtetten, a puszpáng bokrok belsejében táplálkoznak, tehát a permetlevet is oda kell juttatni. Az első védekezést július elejére célszerű időzíteni.

selyemfényű puszpángmoly lepke

selyemfényű puszpángmoly hernyó

Sikeres kertészkedést kívánok.

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek