Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését. A napraforgó aratása és az azt követő talajmunkák nagy ütemben folytatódnak, bár még sok helyütt még majdnem talpig zöld napraforgót is lehet látni az országban. Ezzel párhuzamosan folyik a korai érésű kukorica hibridek betakarítása is. A fejlettebb mezőgazdasági üzemekben az aratással együtt a betakarító gépek elvégzik a szár zúzását is, így lehetővé válik a hatékonyabb kukoricamoly elleni védekezés, mert a szár teljes mértékű szecskázása sok áttelelésre készülő hernyót képes elpusztítani. Persze e nélkül is bőven van a kártevőből, hiszen a kukorica szárfertőzöttsége országszerte igen magas, emellett pedig a fény- és feromon csapdák fogási adatai alapján még az utóbbi napokban is erőteljesen rajzik a kukoricamoly. Tojásrakásra a kártevőnek így is bőven akad tápnövény, hiszen a kukoricamoly más növényeken is megél, így ott van számára még a csemege kukorica, a kender, a fűszer-és étkezési paprika, valamint számos más gyomnövény.

gyapottok bagolylepke hernyó

Az őszi vetésű növények közül a káposztarepce zömében már kikelt, bár a növényállomány meglehetősen egyenetlen. A késői nyár egyaránt kedvez minden korai kártevőnek, így tömeges az áttelepedés az árvakelésű növényekről a fiatal vetésekre. Bőven találni szárnyas levéltetű egyedeket, keresztes virágú- és más bolhaféléket, valamint tömegesen repked a repcedarázs imágója a vetések felett. A kártevő repkedése legintenzívebben a délutáni- alkonyati órákban figyelhető meg. Ebben a kritikus helyzetben a repce területeket állandóan szemlézni kell, mert a vontatott kelés és fejlődés a károsítók malmára hajtja a vizet.

A kukorica állományok érése ellenére a gyapottok bagolylepke hernyók még intenzíven károsítják a kukorica csöveket, és más növényeket. Már unalomig ismételhető, hogy mekkora károkat okoz a hernyó a zöldségfélék többségében vagy a dísznövényeken. A további kártételeket csak kémiai növényvédelemmel úszhatjuk meg a fagyos időszak kezdetéig.

Az invazív zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska a kertészeti kultúrák mellett az utóbbi időben egyre nagyobb tömegben jelenik meg a szántóföldi növényeken is. Több jelzés érkezett, hogy lárvák és imágók együttesen szívogatnak még zöld csuhéleveles kukoricát. Bár a károsítás ebben az időszakban már nem okoz terméskiesést, de komoly figyelmeztetés a jövőre nézve, hogy miként bővül a két kártevő gazdanövény köre, és korábbi megjelenés esetén érzékeny károkat idézhetnek elő szántóföldön is.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassák a www.magyarnovenyorvos.hu honlapot.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek