Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Július végén időjárási frontoktól mentes, igazi nyári időjárás uralkodott az országban. Ezt a kellemes állapotot augusztus első napjaiban ismét záporokat, zivatarokat hozó légtömegek váltották fel, több-kevesebb csapadékot hozva. A nappali és éjszakai hőmérséklet néhány fokkal csökkent, a levegő páratartalma pedig a zivatarok környezetében pedig tartósan megemelkedett, ami a betegségek terjedésének kedvezett.

Az almástermésű ültetvényekben az almafa lisztharmat és a varasodás eddig sem alacsony fertőzési szintjének további terjedése várható. A dús lombozatban a nedvességborítás időtartamának megnövekedése elősegíti a varasodás terjedését levélről levélre, illetve a fertőzött levelekről a termésre. Ezt a jelenlegi járványveszélyes helyzetben csak intenzív varasodás és lisztharmat elleni védelemmel lehet elhárítani. A viszonylag kevesebb várható termés miatt a gyümölcsök mérete már most nagyobb az ilyenkor megszokottnál, ami megnöveli a termésfoltosodás veszélyét. A növényvédelmi kezelésekkel együtt vagy önálló kezelésként folytassuk a kalcium levéltrágyák adagolását, egészen a szüret kezdetéig. Az almamoly és a keleti gyümölcsmoly folyamatos, bár csökkenő mértékű rajzása miatt, nem hagyhatóak el a rovarölő szeres beavatkozások sem, amire ráerősít az almafa vértetű folyamatos terjeszkedése. A kártevő számára igen kedvező a jelenlegi párás-meleg időjárás, így zavartalanul fertőzi a friss hajtásokat is, míg az ellene való hatékony védelmet nehezíti a célzott védekezés nehézkessége. Különösen ott veszélyes a helyzet, ahol sok a gyökérsarj és a vízhajtás a fákon, melyek kedvezőbb nitrogén ellátottsága elősegíti a kártevő szaporodását. Sodrómolyokból és levélaknázó molyokból most kevesebbet lehet megfigyelni, viszont a takácsatkák folyamatos szaporodását a hajtásvégeken jelzi a pókhálósszövedék megjelenése.

A lehullott gyümölcsökön és a fákon egyre több a moníliával fertőzött gyümölcs, ezt most elsősorban az almafákon, körtén és az érőfélben levő szilváknál lehet megfigyelni. A kórokozó sebfertőző gomba, tehát a különböző rovarrágások, szélverés elősegítik a termések befertőződését, a mumifikálódási folyamatok beindulását. Amennyiben lehetséges, az ilye terméseket távolítsuk el és semmisítsük meg.

 

alma varasodás és monilia

A bőségesebb csapadék hatására jelentősen megnőtt a csonthéjas fákon a sztigminás- és a blumeriellás fertőzés mértéke. Az idő előtti lombhullás megelőzése érdekében folytatni kell a lombvédelmet.

Ugyancsak erős a fertőzési nyomás a dió baktériumos és gnomóniás betegsége részéről, egyre több a fertőzött termés a fákon, amit nem kímél a nyugati dióburok légy rajzása sem. A csapdázott legyek száma nem csökken, folyamatos a peterakás és a lárvák kelése. Védekezés nélkül hamarosan megkezdődik a fertőzött dió hullása a fákról, de az almamoly hernyói sem kímélik a termést.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassák a www.magyarnovenyorvos.hu honlapot.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek