Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az elmúlt hét időjárását a csendes, időjárási frontoktól mentes időszak jellemezte. Csapadék csak szórványosan esett, sokat sütött a nap. A derült éjszakák miatt általában 100C alá csökkent a hőmérséklet, nappal pedig 200C körüli meleget mutatott a hőmérő. Tovább csökkent a talaj nedvességtartalma, pedig még számos gyümölcs- és zöldségféle éréséhez szükség lenne egy alapos esőzésre. Gyümölcsféléink közül folyamatosan szüretelik a késői érésű szilvát, a téli alma fajtákat és a szőlőt.

Monilia fructigena tünet

A korábbi erős gyümölcsmoly kártételek miatt a szüret során igen sok moníliával fertőzött gyümölccsel találkozni a fákon és a fák alatt. A korábban leszüretelt fákon a beteg termés már összeaszalódva, gyümölcsmúmia formájában látható. Az érett gyümölcsökön elegendő egy parányi sérülés ahhoz, hogy megfertőződjön a termés, elegendő 1-2 nap és kialakul a gyümölcsfertőző moníliára jellemző koncentrikus penészpárna, mely hamar felemészti a teljes gyümölcsöt. Ha egy ilyen termés bekerül az egészségesek közé a szüret során, a körülötte levőket is megfertőzi rövid időn belül, pláne, ha nem alacsony hőmérsékleten tároljuk télire. A beteg terméseket mielőbb gyűjtsük össze a fák alól, és semmisítsük meg. Legjobb elásni vagy leforgatni a talajba, így elbontják a mikroszervezetek, és nem fertőz a továbbiakban.

telelőre gyülekező ázsiai márványos poloskák

Az idei szezonban a diófák alja is terítve van beteg termésekkel. Ennek elsődleges oka a magas nyugati dióburoklégy fertőzés és a baktériumos termésfoltosság. Az ilyen korán lehullott termés belsejében csak összeaszott, piacképtelen magbelet látni. A megrágott magbél az almamoly dión okozott károsítására utal, ezért ezeket a lehullott terméseket szintén semmisítsük meg.

Az őszi betakarítás előtt a gyökérzöldség féléken ismét felütötte fejét a lisztharmat, valamint a különböző levélfoltosság betegségek. Most még van idő visszaszorításukra, mert még hetekig kint maradnak a talajban, és fejlődik gyökérzetük, de csak akkor, ha egészséges marad a lombozat.

Augusztus során kiültettük a jövő évi termesztésre szánt szamóca palántákat. A jó begyökerezéshez a szárazság miatt többször öntözni kellett, így most a fejlődő lombozatot meg kell védeni a mikoszferellás levélfoltosságtól és más levélbetegségtől. A betegségek mellett az idei különösen erős vetési bagolylepke rajzás miatt a mocskospajor is károkat okoz a palántákban, hiszen egy hernyó több növény gyökérnyaki részét is képes elrágni néhány nap alatt.

Az alacsonyabb nappali és éjszakai hőmérséklet miatt valamelyest csökkent az ázsiai márványos poloska és a zöld vándorpoloska aktivitása, de még most is sok található belőlük az érő paprikán, paradicsomon és a szőlő fürtjein. Kellemetlen poloskaízük sajnos érződik az elfogyasztott termésben. Egyre gyakrabban találkozni velük a lakóépületek falain, az ajtókon, ablakokon. Tartsuk zárva a nyílászárókat, nehogy bejussanak a lakásba.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassák a www.magyarnovenyorvos.hu honlapot.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek