Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az elmúlt hét időjárását a nagyfokú bizonytalanság jellemezte. A hőséget időnként nyári záporok, zivatarok zavarták meg kiszámíthatatlan területi eloszlásban és mennyiségben. Az ország több térségében a kialakult zivatargócokban jelentős anyagi károkat okozott a jégeső. Másutt a lehullott csapadék nagysága nem pótolta a napi párolgással elvesző nedvességet, így gondot okozhat a vetőágy készítés az őszi káposztarepce számára, viszont kedvező a napraforgó és a rövid tenyészidejű kukorica éréséhez. Tart a napraforgó deszikkálása, illetve néhány helyen belevágtak a 300-as FAO számú kukorica táblákba.

A kukoricamoly 2. nemzedékének rajzása lefutóban van, ugyanis a csapdák egyre kevesebb lepkét fognak. A növények fertőzöttsége országszerte meglehetősen magas, nem ritkaság a 30-50 %-os tőfertőzöttség, így erősen szeles betakarítás esetén sok törött kukorica szárral kell számolnia a gazdáknak. Egyes, vékonyabb szárú kukoricák esetében egyébként is lehetséges szártörés, ezt a hajlandóságot tovább erősíti a molyfertőzés. Mint a korábbi években, így most is nagy jelentősége lesz az alapos szárszecskázásnak a jövő évi molykár mérséklésében. Az amerikai kukoricabogár populáció erőteljesen lecsökkent, már kevés vándorló bogarat lehet látni, viszont több térségben emelkedett a gyapottok bagolylepke egyedsűrűsége. Az imágó létszám most egyaránt áll vándorló egyedekből és helyben kifejlődött lepkékből. Mindez figyelmeztet arra, hogy az érőfélben levő kukoricán és más növényeken, főként zöldségféléken a közeljövőben erősödő mértékű hernyókártételek alakulhatnak ki.

kukoricamoly kártétel száron

Az őszi káposztarepce árvakelések szomszédságában a repcedarázs 2. nemzedékének elhúzódó rajzása zajlik. A korábban kikelt álhernyók most még csak az árvakeléseken károsítanak, de a rajzás elhúzódó jellege miatt a későbbiekben repülő darazsak tojásaikat a kelő repcére fogják rakni. A korai kártételek kivédésében sokat fog számítani a rovarölő szeres vetőmagcsávázás, illetve a kikelt vetések állományvédelme.

A napokban, illetve szeptember elején fog tetőzni a parlagfű virágzása, így fokozódó pollenszóródással kell számolni az arra érzékeny embereknek. A napraforgó deszikkálása valamelyest csökkenti ugyan a fertőzött terület nagyságát, de rengeteg a kaszálatlan útmenti terület, és aggasztó mértékű az ápolatlan kalászos gabona- és repcetarló. Az itt kikelt parlagfű már szintén virágzik, így tovább növeli a pollenkoncentrációt a levegőben.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassák a www.magyarnovenyorvos.hu honlapot.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek