Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

Az elmúlt időszakban folytatódott a hőségnapokkal tarkított nyári időjárás. Az ország túlnyomó részén nem esett jelentősebb csapadék, néhány tájegységben viszont a hirtelen lezúduló eső nagy károkat okozott, főként, ha jég is érkezett a viharfelhőkkel. A hónap második dekádjára kissé visszaesett a nappali és az éjszakai hőmérséklet, ami felüdülést jelent a növények, állatok és az ember számára egyaránt. A korábban jelentkező extrém magas UV-sugárzás hatására nagyon sok növényen tapasztalhatóak napégéstől származó égésnyomok a lombozaton.

Az almástermésű fákon a betegségek és a kártevők egyaránt kedvező feltételeket találnak a fertőzésre. Hiába nincs most csapadék, az almafa varasodás fertőzés néhány helyen már elérte a 20 %-os szintet a gyümölcsökön, hasonló szintű a másodlagos almafa lisztharmat fertőzés. Alábbhagyott a baktériumos tűzelhalás fertőzés, de ez is inkább a birset és a naspolyát érintette, fajtánként változó mértékben. Folyamatosan fogják a csapdák az almamolyt és az almamagmolyt, sok az aknázómoly is a fogott rovaranyagban. A korábbi hőség miatt kissé alábbhagyott a levéltetű fertőzés, de a jelenlegi szintből bármikor erősödés várható.

Csonthéjas gyümölcsű ültetvényekben erőteljes a barackmoly és a szilvamoly lepkék repülése, így folyamatosan emelkedik a fertőzött gyümölcsök aránya. Mellette szintén tartósnak mutatkozik a keleti gyümölcsmoly kártétel. Tart a meggy betakarítása, sajnos a cseresznyelégy folyamatos rajzása miatt emelkedik a fertőzött gyümölcsök aránya. Védekezésre most nincs lehetőség. A kajszi szürete miatt a gyümölcsmoly fertőzés megelőzésére már csak a késői fajtákon van lehetőség, valamilyen rövid várakozási idejű készítménnyel. Ne hagyjuk védelem nélkül a leszüretelt fákat, mert kedvez az időjárás a sztigminás- és a blumeriellás levélfertőzés felerősödéséhez. A kontakt hatású gombaölő készítmények kiválóan megfelelnek erre a célra. Szilvafákon megnőtt a polisztigmás levélfertőzés növekedésének az esélye. Nagyobb mértékű megbetegedés általában később jelentkezik, de most a védelem nélküli fákon már megfigyelhetők a levéltünetek. Hasonló a tendencia a körterozsda fertőzés esetében is, ami az utóbbi években házi kertekben visszatérő növényvédelmi problémát jelent. A kórokozó gazdacserés betegség, ami először mindig a borókaféléken fertőz, majd innen vált át a körtére, és fertőzi meg annak leveleit jellegzetes narancssárga rozsdafoltokat okozva.

Szőlő ültetvényeinkben egyaránt fertőzőképes a peronoszpóra, a lisztharmat és a szürkerothadás is, mert minden kórokozónak megfelelnek az időjárási feltételek. Mellettük a szőlőorbánc és a feketerothadás első tüneteire is figyelemmel kell lenni, mert a buja lombozat minden betegség számára kedvező. A szőlő zöldmunkáinak elvégzése nagyban segíti a hatékony növényvédelmet, mert a permetlé így akadály nélkül eléri a lombkorona belsejét és a fürtöket is. A termés nélküli hajtásokat távolítsuk el, főként a fürtök közeléből, a jobb átszellőzés érdekében. Egyes szőlőtermesztő körzetekben igen sok a zöld cserebogár imágó. Védekezés nélkül ezeken a területeken tekintélyes lombkárosodás alakult ki.

almamoly korai kártétel

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassák a www.magyarnovenyorvos.hu honlapot.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek