Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

A májusi bőséges csapadék után eddig júniusban is az átlagosnál több eső esett. A szeszélyes eloszlásban érkező nyári zivatarok jéggel párosulva az ország több tájegységében komoly károkat okoztak szántóföldön és kertészetekben egyaránt. A hirtelen lezúduló vizet a talajok nem tudták befogadni, így az csak részben tudott hasznosulni. A rendszeresen visszatérő esők okozta páradús levegő rendkívüli módon kedvez a kórokozók felszaporodásának és terjedésének.

Kalászos gabonáink közül az őszi árpa közvetlenül az aratás előtt áll, napról-napra szőkébb lesz. A várható termés mennyiségén és minőségén már módosítani nincs lehetőségünk, be kell érni ennyivel. A téli és tavaszi tartós aszályt ez a növény érezte meg legjobban. A búza érése még kissé várat magára, de a korai fajták kalászai már világosodnak. A fuzárium fertőzésre fogékony fajtákon sajnos a kalászok fertőzöttsége országszerte meghaladja a 15 %-os szintet, kevésbé fogékony fajtákon 5 % körüli a beteg kalászok aránya. Bio technológiával nevelt táblákon a fertőzött növények aránya több helyen kritikusan magasnak mondható.

Az őszi káposztarepce befejezte növekedését, a becők folyamatosan barnulnak. Még tart a szemek kitelítődése, amihez a talajok kedvező nedvességi állapota jó feltételeket teremt. A hosszú ideig tartó virágzás miatt eltérő a becők érettségi foka, ezért elkerülhetetlen a deszikkálás és a becők összeragasztása, máskülönben magas lesz a pergési veszteség az aratás során.

A kukorica és a napraforgó fejlődése töretlen a kedvező nedvesség ellátottság miatt. Kelnek a kukoricamoly hernyói, a felső leveleken sok az ürülék és a kilyuggatott levél, a kelő hernyók mellett tovább tart a lepkék repülése a fény- és feromon csapdákba. Az amerikai kukoricabogár imágói még nem kezdték meg rajzásukat, de már érdemes kihelyezni az illat- szín- és feromon csapdákat. A párás, meleg időjárás kedvez a kukoricán károsító takácsatkák felszaporodásának, ezért különös gonddal figyeljék a vetőmag előállító táblák fertőzöttségének alakulását, mert itt beavatkozásra is szükség lehet a későbbiekben. A kártevő felszaporodása mindig az alsó leveleken kezdődik, ezért ott érdemes vizsgálódni.

kukoricamoly lárvakártétele

A napraforgó állományok növénykórtani állapota egyelőre jónak mondható. A néhány százalékos primer- és szekunder peronoszpórás fertőzésen túlmenően más kórokozó nem okoz problémát. Levéltetvekből viszont több van, kártételük elsősorban a bimbó- és a felső levelek tájékára összpontosul. A védekezés ellenük most még nem időszerű, mert a fertőzöttség nem érte el a veszélyességi küszöbértéket. A lucerna- és mezei poloska fertőzöttség sem kritikus szintű, növényenként szívogató egyedek száma nem haladja meg a 4-5 darabot.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassák a www.magyarnovenyorvos.hu honlapot.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek