Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az elmúlt időszakot az igazi nyári idő jellemezte, melyet csak helyenként zavart meg zápor, zivatar. A hőmérséklet az ország nagy részén 25-30 0C között mozgott és éjszaka sem csökkent 100C alá. A hőség még nem látszik a növényeken, sőt igyekeznek behozni a májusi fejlődésbeli lemaradást.

A lucernásokon, réteken és út menti területeken most, kaszálás után látható igazán, hogy országszerte igen erős az aranka fertőzés. A gazdák, útkezelők sajnos csak kevés helyen fordítanak figyelmet erre a veszélyes élősködő gyomnövényre. Széles gazdanövényköre miatt általánosan elterjedt, kaszálással folyamatosan terjed. A fertőzött foltokat most érdemes felszámolni, mert még nem értek meg a magjai.

 

kukorica amerikai kukoricabogár lárvakártétel

Kalászos gabona növényeinken még most is jelennek meg újabb vetésfehérítő bogár lárva okozta kártételek. A kivilágosodó foltokon a kártevő teljes mértékben lehámozta a zászlós leveleket, melyek epidermisz híján hamarosan le is száradnak, ami  kényszerérést okoz majd az érintett növényeken. A meleg idő előcsalogatta a gabonaszipolyokat. Jelenlétük idáig nem volt feltűnő, de a kifejlődött kalászokon már jól megfigyelhetők. A tejes és viaszérés közeledtével mind nagyobb tömegben fognak jelentkezni. A mostani hőség nem kedvez ugyan a gabona kórokozóknak, de mély fekvésű helyeken tovább fertőzhetnek.

A kukorica vetések zöme elérte a 6-8 leveles állapotot. Az amerikai kukoricabogár fejlődéséhez szükséges aktív hőösszeg június elejére összeadódott, a lárvák kelése a déli országrészben elkezdődött. Az önmaga után vetett kukorica táblákon, főként, ha nem fertőtlenítették, fontos az állományok fertőzöttségét figyelemmel kísérni. A kukoricamoly lepkék rajzása továbbra is folyamatos, a tojásrakás feltételei adottak, mert hímek és nőstények egyaránt repülnek a csapdákba. A pattanóbogarak feltűnően magas egyedszáma figyelmeztető jel a későbbi erős drótféreg fertőzés kialakulásának a veszélyére, ezért a nyár folyamán talajminta vételezéssel győződjünk meg a valós fertőzöttségi viszonyokról.

A napraforgó elérte a 6-10 leveles állapotot. A párás- meleg idő igen kedvező a levéltetvek számára, így már most általános a levéltetű kolóniák kialakulása. Most főként az Aphis fabae levéltetű faj okozza a fertőzést, de hamarosan más fajok is megjelennek a napraforgón. A levéltetvek mellett mind nagyobb tömegben telepszenek be a napraforgóra a lucerna poloskák. Jelenlétük most még nem zavaró, de más fajokkal együtt elérheti a veszélyes mértéket. A páradús klíma igen kedvező a napraforgó szárbetegségek megjelenéséhez, ezért érdemes megfontolni a preventív állományvédelmet, mely most még szántóföldi permetező gépekkel is elvégezhető.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassák a www.magyarnovenyorvos.hu honlapot.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek