Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

Nem csökken a csonthéjasok moníliás megbetegedésének a veszélye, most is sorra jelennek meg a frissen elhalt vesszők és hajtások a meggyen, cseresznyén, őszibarackon és kajszin. Az elhalt részeket a fákban történő terjedés megakadályozása érdekében le kell vágni és meg kell semmisíteni. Kajszin látványosan előretört a sztigminás levéllikasztó betegség, a megbetegedés veszélye egyúttal érinti a többi csonthéjas növényt is. Ha tartósan fennáll a párás, nedves időjárási periódus, megbetegedhetnek a terméskezdemények is.

A hűvös idő ismét előhozta az őszibarack tafrinás levélfodrosodás friss fertőzésének tüneteit, főként a sárgahúsú és nektarin fajtákon. A betegség megfertőzheti a gyümölcskezdeményeket is. A betegségek mellett folyamatosan repül a feromon csapdákba a keleti gyümölcsmoly, de megjelentek a barackmoly imágók is. Mindezt figyelembe kell venni az aktuális védekezési teendőknél.

alma feromoncsapda

Erősen rajzik az almamoly. A korábbi mérsékelt repülés most igen intenzívvé vált, a napi fogás helyenként eléri az 50 db-t is.

A fénycsapdák fogási anyagában megjelentek az idei első amerikai fehér szövőlepke imágók. Már évek óta feltűnően megszaporodott a hernyók által fertőzött „hernyófészkes”fák száma, pedig korábban erre alig volt példa a gyümölcsösökben és az útmenti fákon. Figyeljünk az első hernyófészkekre.

A korábbi hűvös időjárás miatt eléggé heterogén a szőlő fejlettsége. A leveleken gyakori a szőlő levél-és gubacsatka fertőzés tünete. Az atkás tünetek mellett feltűntek a kígyóaknás szőlőmoly kárképei is, illetve a feromon csapdák fogják a szőlőiloncát is. A betegségek közül egyaránt időszerű a lisztharmat, a peronoszpóra és a szürkerothadás elleni kombinált védelem.

Dión a már korábban megjelent szemölcsös és nemezes gubacsatka mellett a leveleken levélbarkók rágásnyomai figyelhetők meg. Az erős almamoly rajzás immár a dió terméskezdeményeit is veszélyezteti.

A melegedő idővel ismét aktivizálták magukat a zöld-és az ázsiai márványos poloskák. Tojásrakásukat hamarosan követi majd az első lárvák megjelenése és károsításuk kezdete.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassák a www.magyarnovenyorvos.hu honlapot.

 

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamar

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek