Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Most ér csak igazán „aranyat” a májusi eső! A hónap első két dekádja igyekszik valamennyit behozni a lemaradásból, hiszen az ország középső részén már most 50 milliméter fölötti a lehullott csapadék, de az előrejelzések szerint még lesz eső. A hőmérséklet ugyan kissé visszaesett, de nem gátolja a növények fejlődését, viszont a most virágzó akácot kevésbé látogatják a méhek.

Még javában kalászol az őszi árpa, de a búza is a kalászhányás kezdetén van. Kártevők közül a vetésfehérítő bogár lárvája intenzíven hámozgatja a leveleket. Az esőzés nem kedvez ugyan a kártevő fejlődésének, ugyanis a hevesebb záporok után a levert lárvák már nem képesek visszamászni a levelekre, így elpusztulnak. A kifehéredő foltok ilyenkor könnyedén felfedezhetők, a védekezést viszont csak méhekre nem jelölésköteles készítménnyel vagy pedig méhkímélő növényvédelmi technológiával szabad elvégezni. A veszélyességi küszöbérték a levelek 20 százalékos kártétele, vagyis e fölött az érték felett indokolt a védekezés. Növénykórtani szempontból eddig csak a gabonalisztharmat jelentett gondot, most viszont a csapadékos idő és a folyamatos nedvesség borítás más kórokozók számára is kedvezőbb feltételeket teremtett. Az eddigi csekély rozsda, HTR betegség vagy aszkospórás fertőzés könnyedén megfertőzheti a felső levélemeleteket és a zászlós levelet, melyek szerepe elsődleges fontosságú a kalász és a magkezdemények táplálása szempontjából. A fungicides védekezést halogatás nélkül el kell végezni, a kalászfuzáriózis fertőzés megelőzése miatt, mert ebben a fenológiai stádiumban a legérzékenyebb az őszi búza a betegségre, bár a fertőzés veszélye a viaszérés idejéig folyamatosan fennáll. Ebben az időszakban lehetőség szerint széles hatásspektrumú és hosszú hatástartamú készítményeket válasszunk a kórokozók leküzdésére.

 

búza kalászfuzáriózis

Az őszi káposztarepce virágzása végén jár. A növényállomány átlagos magassága kisebb, mint más években. A korábbi száraz periódus elsősorban a kártevők fellépésének kedvezett, ezt csak többszöri rovarölő szeres kezeléssel lehetett kivédeni. A mostani nedvesebb idő viszont már kedvez a lombozaton, száron és a becőkön kialakuló gombás eredetű fertőzések számára.

A kevésbé sikerült napraforgó és kukorica gyomirtások állománykezeléssel történő korrigálását hamarosan el kell kezdeni, mert az esők után újabb gyomosodási hullám indul el.

A kezelések módját mindig előzze meg a gyomösszetétel vizsgálata, az ahhoz illő herbicid kiválasztása, a jó időzítés, másként csak nagy költségek mellett tudjuk gyommentessé tenni a területeket.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassák a www.magyarnovenyorvos.hu honlapot.

 

 Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek