Növényvédelmi előrejelzés
Május elején szomorú statisztikát lehet összeállítani az első négy hónap csapadékhiányáról. Az ország középső körzetében január-április hónapokban mindössze 80 milliméter körüli eső hullott. A csapadékos napok száma 33 volt. Áprilisban csupán 20 milliméter eső esett, az is apró részletekben. Áztató nagyságú esőhöz ebben az évben még nem volt szerencsénk. Az utóbbi napok szeles időjárása tovább szárítja talajainkat.
Az őszi káposztarepce virágzása még tart, de már elsősorban az oldalelágazásokra korlátozódik. Kártevők közül a repce becőormányos jelenléte okozhatna növényvédelmi problémát, de a korábbi védekezések hatására ez a kártevő is csak alacsony egyedszámban van jelen. A tartósan száraz idő miatt a repce becőszúnyog károsítása most még jelentéktelen. Nagyobb mértékű fellépéséhez elsősorban a nedvesebb periódus hiányzik. A repce állományokban néhány százalékos fertőzést okoz ugyan a levéltetű, de védekezésre ez sem ad okot. Növénykórtani szempontból jelenleg nem találni komolyabb fertőzést egyik betegség esetében sem. A szártöveken, szárakon, becőkön megjelenő gombás fertőzésekhez nedvességre lenne szükség.
Az őszi árpa kalászol, de kicsik a kalászok. A lombozaton csupán szórványos a helmintospóriumos fertőzés. A vetésfehérítő bogár és lárvája csupán a szárba induló tavaszi árpát károsítja.
Az őszi búza túlhaladta a 3. nóduszos állapotot, a tőfertőzés lisztharmatból helyenként elérte a 80 százalékos szintet is, de a felsőbb levélemeleteken ennél jóval alacsonyabb a megbetegedés. Folyamatosan kelnek a vetésfehérítő bogarak lárvái, de ennél sokkal nagyobb gond a felvehetetlen tápanyag miatt kialakult növénysárgulás. Amíg nem esik komolyabb mennyiségű eső, ezen a helyzeten csak levéltrágyázással lehetne segíteni. A kalászos gabonák jól reagálnak a réz tartalmú levéltrágyákra.
repcebecő ormányos kárkép
A napraforgó zöme már kikelt, a szikleveles állapotú növényeket a mezei nyulak látogatják, helyenként tetemes kárt okozva, ugyanis leharapják a hajtáscsúcsot.
A kukorica növekedése túl van a 3-4 leveles állapoton. Vontatott a növekedés a szárazság miatt, ezért a kukoricabarkó még most is veszélyezteti. A megrágott növények aránya helyenként meghaladja a 25-30 százalékos arányt. A kukoricabarkó mellett több helyen észlelték a levelek hámozgatását, de kártevőt nem találtak. Feltehetőleg a földibolhák táplálkoztak a növényeken, mert csak így tudják nedvesség igényüket kielégíteni.
Több bagolylepke fajt fogtak a fény-és feromon csapdák, de létszámuk most még nem ad okot aggodalomra.
Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassák a www.magyarnovenyorvos.hu honlapot.
Dr. Aponyi Lajos
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
.