Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az elmúlt hét időjárását az áprilisra jellemző változékonyság jellemezte. Hűvös és melegebb napok váltogatták egymást, időnként kisebb esős időszakokkal tarkítva. Már jelentősnek mondható, 10 milliméter körüli csapadék csak 2 alkalommal hullott, de ez a mennyiség csak az ország kisebb körzeteire volt jellemző. A többségnek néhány milliméterrel kellett beérnie. Szántóföldeken az őszi káposztarepce teljes virágzásban van, megkezdődött az oldalelágazások fejlődése. A vontatott fejlődés miatt az üzemek többszöri rovarölő szeres védekezésre kényszerültek, emiatt jelenleg a repce rovarkártevőinek egyedsűrűsége általánosságban nem magas, a védekezési szempontból elhanyagolt területeken azonban jelentős létszámú repcefénybogárral találkozni. A napokon belül megkezdődő becőképződést a továbbiakban elsősorban a repce becőormányos fogja veszélyeztetni, illetve a későbbiekben a repce becőszúnyog. Emiatt továbbra is rendszeresen szemlézni kell a virágba borult repce állományokat. Még most is érdemes kint hagyni a rovarok összegyűjtésére szolgáló sárgatálakat és a ragacsos fogólapokat. A növényállomány folyamatos fűhálózásával is értékelhető eredményeket kaphatunk arra vonatkozólag, hogy mekkora a fertőzöttség táblaszinten. Indokolt védekezés esetén csak a hasznos élő szervezeteket kímélő megoldások jöhetnek szóba. A repce becőormányos elleni kezelés egyúttal bizonyos fokú védettséget jelent a becőszúnyogok ellen is, mert a kártevő a becőormányos által rágott lyukakba helyezi el tojásait. A kisebb esők hatására megjelentek a szár-és levélbetegségek első tünetei. A mostani fertőzés szintje nem magas, de az időjárás felmelegedésével és főként, ha több eső esne, jelentősen megugrana a fertőzés szintje.

repce fómás levélfoltosság

Hasonló a helyzet a kalászos gabona állományokban is. Eddig főként a szárazság fékezte a lisztharmat és a levélfoltosság betegségek terjedését és a fertőzés erősödését. A már szárba indulás stádiumába került őszi árpán már megfigyelhetők a betegségek első tünetei a frissen képződött levélemeleteken. Ha a fertőzés meghaladná a 10 %-os szintet érdemes megkezdeni az első védekezéseket, mert a kialakuló zászlóslevél és a kalász egészségesen tartása jelenti a jó termés zálogát. Kalászos kártevők közül még most is csak a vetésfehérítő bogarak jelentenek veszélyt a növényekre. Az egyedsűrűség országos szinten még most sem magas, de az egyes táblák fertőzöttsége között igen nagy különbségek lehetnek. Különösen figyelni kell a tavaszi vetésű zab és árpa táblákat, mert most még fejlettségük elmarad az ilyenkor megszokottól, valamint vonzó a bogarak számára. A fűhálózás eredménye alapján dönthetünk a védekezés szükségességéről (8-10 bogár/10 hálócsapás a védekezési küszöb).

A lucerna állományok lombozatát egyre nagyobb tömegben látogatják a levélkártevők. A csipkéző bogarak, a lucernabogár és a lucernaböde rágása elsősorban a szenázs és a széna termés beltartalmi mutatóit képes rontani, mert a lucerna legértékesebb részét, a levelek arányát csökkenti az össztömegen belül. Most nem, de kaszálás után, a tarlón végzett permetezéssel javíthatunk a minőségi mutatókon.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassák a www.magyarnovenyorvos.hu honlapot.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek