Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az elmúlt héten folytatódott a nyugodt, időjárási frontoktól mentes időjárás. Elszórtan ugyan hullott némi csapadék, de ez inkább csak a nyugati és északkeleti tájegységeket érintette. A nappali maximum hőmérséklet rendszeresen 25-30 C0 közelében alakult, és éjszakára sem süllyedt 15 C0 alá. A magas páratartalomból reggelenként erős a harmatképződés, de ezt a délelőtti napsütés gyorsan felszárítja. A jelenlegi időjárás elsősorban a rovarkártevőknek kedvez, de a gyümölcsfertőző monília szintén jelen van minden érőfélben levő gyümölcskultúrában.

Az almatermésű fák közül az alma és a körte folyamatosan érik, a birs még a gyümölcsnövekedés időszakában van. Az alma és a körte nehezen színeződik a légköri szárazság miatt, és hiányzik a rendszeres éjszakai nagyobb mértékű lehűlés. A folyamatos gyümölcshullás a korábbi molyfertőzés és a szárazság következménye, a lehullott gyümölcsökön, de sok esetben már a fán tetemes a moníliás fertőzés. A rothadásnak indult termésen rengeteg a szomjazó hangya és darázs, de felhőben röpködnek a muslicák is. Tápanyagfelvételi problémák miatt sok a kalciumhiányos, foltosodó termés, elsősorban a házikertekben. Az élelmezésegészségügyi várakozási idő szigorú betartása mellett még van lehetőség a kalcium pótlására, illetve a tárolási betegségeket gátló gombaölő szerek együttes kijuttatására. A lehullott termés eltávolítása megakadályozza a monília terjedését. A keleti gyümölcsmoly már alig repked a feromon csapdákba, így újabb fertőzés már nem érinti a birs termését.

 

káposztalepke hernyók

A szőlő szürete tart, a szárazság miatt újabb gombás fertőzést csupán a lisztharmat okoz, elsősorban a levelek újrafertőződése a jellemző. Enyhe peronoszpóra fertőzést a másodlagosan fejlődő fiatal hajtásokon láthatunk. A lisztharmat áttelelését biztosító kazmotéciumok (áttelelő képletek) képződése felgyorsult, így szüret után a lemosó permetezések elvégzése, főként az érzékeny fajtákban időszerű lesz. Az aranyszínű sárgaság fitoplazma tüneteit mutató tőkéket minél előbb távolítsuk el az ültetvényből, vagy pedig jelöljük meg a későbbi eltávolítás érdekében.

A dióburok felrepedése jelzi a termés érését. Most elsősorban a nyugati dióburok fúróléggyel fertőzöttek hullanak le. A termést megfertőzte a baktériumos rothadás is, így a feketéllő dióval találkozunk a fák alatt. A légy még csökkenő intenzitással ugyan rajzik, de az idei fertőzés valamivel kisebbnek tűnik a korábbi években tapasztaltaknál.

A káposztaféle zöldségnövények környezetében a káposztalepke nagy tömegben repked. A korábbi fertőzésből származó hernyók csoportosan rágják a leveleket, de más, lombszinten károsító bagolylepkék is kiveszik részüket a károkozásból. Folyamatos védelmet igényelnek a növények, mert a károsítás még eltart a hidegebb napokig.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő   Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek