Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Július utolsó harmadában tapasztalt kánikulai hőség után a hónap utolsó napjaiban jelentősen csökkent a hőmérséklet. A hideg szél kisöpörte a 30 C0 feletti meleg levegőt, záporok, zivatarok sorozata áztatta a határt. A csapadékot több helyen jégeső kísérte, helyenként jelentős károkat okozva. A hőmérséklet csökkenése, és a csapadékviszonyok több kártevő és betegség újbóli terjedésének kedvez. A gyümölcs-és zöldségfélék jelentős része érik, így a növényvédelmi munkák elvégzése komoly fejtörést jelent a házikertekben.

Almásokban és körtésekben a meleg enyhülése és a relatív páratartalom emelkedése után ismét erősödött a varasodás és a lisztharmat terjedésének veszélye. A korábbi hőségnapok fokozták a korai terméshullást, így a fák alatt sok a lehullott gyümölcs. Az elhalt almán, körtén megtelepedett a gyümölcsfertőző monília, így égető feladat ezek eltakarítása, mert a későbbiekben fertőzési forrás lesz az érő termésre is. A lehullott gyümölcsök egy része almamollyal is fertőzött, melynek a rajzása továbbra is tart, bár a lepkék repülése most enyhén csökkenő tendenciát mutat. A levélaknázó molyok repülése szintén tart, de ez is csökkenő tendenciájú. Folytatni kell a Ca-levéltrágyázást, mert a nagy hőségben korlátozott volt a növények tápanyagfelvétele.

A meleg napok miatt az utóbbi időben nem emelkedett a sztigminás-és blumeriellás levélfoltosságot okozó betegségek terjedése, de az időjárás változás miatt ebben változás állhat be. Ugyanakkor a szilvamoly rajzása kissé emelkedett, a keleti gyümölcsmoly viszont kissé csökkent az elmúlt napokban. A védekezés lehetősége korlátozott, mert több szilva és őszibarack fajta folyamatosan érik a kertekben. Az őszibarack fák hajtáscsúcsain sok a mollyal fertőzött, elhalt hajtásvég, amiből az elkövetkező időszakban ismét fertőzési hullám indulhat el, ami már a későn érő birset is érinti.

 

harlekin katicák

A nyugati dióburok fúrólégy rajzása eddig elmaradt a korábbi években tapasztalt nagyságtól, ezért igen fontos a legyek rajzásának a folyamatos nyomonkövetése a ragacsos sárgalapokkal. A kártevő rajzása egyébként is rendkívül elhúzódó, akár szeptember végéig is eltarthat. Lehetőség szerint szedjük össze a lehullott diót a fák alól, ezzel megelőzhetjük a lárvák talajba vándorlását. Tavalyi igen pozitív tapasztalat, hogy a lárvákat nagy számban fogyasztották az éhező hangyák.

Friss tapasztalat, hogy a harlekin katicák egyre nagyobb tömegben fanyalodnak az érőfélben levő őszibarackra, szilvára, fügére, mert kevés az alapvető táplálékként szolgáló levéltetű a növényeken. A katicáknak mindenképpen táplálékhoz és nedvességhez kell jutniuk, ezért a károsítás mértéke további növények termésére is át fog terjedni. A termésbe kerülő bogarak kellemetlen ízt adnak a gyümölcsöknek.

A csapadék hatására jelentősen megélénkült a meztelen-és a házas csigák tevékenysége. Nagy egyedszámuk miatt nem válogatnak a táplálékban, a levélzöldségek mellett még sok más növényt (sárgarépa, petrezselyem, burgonya, hullott gyümölcs, stb.) vonzó táplálék számukra.

A szőlő intenzív fejlődése mellett most komoly veszélyt jelent az ültetvényekben a lisztharmat, a peronoszpóra, a szürkerothadás és a feketerothadás egyaránt, ezért most komplex védelemmel lehet elhárítani a járványveszélyt. Folytassuk a zöldmunkát a lombozat szellőssé tétele érdekében, hogy a levegő minél jobban járja át a tőkéket, illetve jusson be a permetlé a lombozat belsejébe is. Az amerikai szőlőkabóca lárvák túlnyomó többsége már L4 és ennél fejlettebb állapotú, így képesek a betegség átadására szívogatásukkal.

Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.hu internetes oldalon.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek