Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

Június utolsó dekádjára a nyárias meleg, fülledt idő a jellemző. A nappalok kifejezetten melegek, 30 C0 körüliek, éjszakánként sem hűl le a hőmérséklet 15 fok alá. A jelentős hőmérsékleti különbség miatt erős az éjszakai harmatképződés, de reggelente gyors a felszáradás. A jelenlegi nyári meleg, megfelelő vízellátás mellett gyors fejlődést biztosít a melegigényes növények számára. A kórokozók terjedése kissé lelassult, viszont a kártevők aktivitása megnőtt.

Almásokban a varasodás megbetegedés a korábbi erős fertőzési nyomás miatt lassú ütemben, de folyamatosan terjed. Házikertekben markánsabb a betegség megjelenése, nagyüzemi ültetvényekben 5-10 % körüli. Az almafa lisztharmat további terjedésének a párás-meleg idő kifejezetten kedvez, a hajtások megbetegedése folyamatos, ezért továbbra is intenzív védekezés javasolt. Erősödött az almamoly rajzása, a feromonos csapdák nagy számban fogják a hím lepkéket. Újra kezdődött az almalevél aknázómoly rajzása, ezért párhuzamos védekezés javasolt a két kártevő ellen. A korábbi esőzések és a kezdődő nagy meleg hatására visszaszorult az almafa levéltetű fertőzés, de még így is a hajtások 5-7 %-a beteg.

A körtevarasodás fertőzés közepes mértékű, inkább a házi ültetvényekre jellemző.

almamoly

Csonthéjas gyümölcsösökben erős a keleti gyümölcsmoly rajzás, nem ritka a napi 10-12 db-os csapdafogás, viszont lecsökkent a szilvamoly repülése, a fertőzött gyümölcsök hullása 1-5 %-os. Az őszibarack hajtásvégek keleti gyümölcsmoly károsítása emelkedő szintűvé vált. A szilva és a cseresznye levéltetű hajtásfertőzése stagnál, 5-10 % körüli. A cseresznyelégy rajzása ültetvényenként változó mértékű, általában gyenge-közepes szintű. Az esőzésektől felrepedt gyümölcsökön a moníliás fertőzés igen jelentős károkat okoz az egyébként is alacsony termésben. A károkat fokozza a korán jelentkező sztigminás levéllikasztó betegség és a blumeriellás levélfoltosság. Elhanyagolt gyümölcsösökben máris megkezdődött a levélhullás a fertőzés miatt. Szüret után intenzív védekezés javasolt a lombozat megóvása miatt, illetve a jövő évi zavartalan rügydifferenciálódás érdekében.

A szőlő ültetvényekben erős a hajtásnövekedés, a fajták egy része már elvirágzott, de a többség most virágzik. A hajtásokon felerősödött a peronoszpórás fertőzés, melynek kedvez az éjszakai páralecsapódás, de jelentősnek mondható a feketerothadás fertőzésveszély is. A párás-meleg kedvez a lisztharmat tünetek előfordulásának és a szőlőfürtkezdemény fokozottan érzékeny a szürkepenészes rothadásra is. Az amerikai szőlőkabóca lárvák 70 %-a már a nyugati tájegységekben is elérte az L2-es fejlettséget, ezért időszerűvé vált a védekezés megkezdése, ugyanis a kórokozó átvitelére L3-as állapottól képesek.

Folyamatosan sok lepkét fognak a selyemfényű puszpángmoly csapdák, hamarosan időszerűvé válik a kártevő elleni védekezés megkezdése. Az elhúzódó rajzás miatt többszöri védekezés javasolt a kerttulajdonosoknak. Rendkívül erős a házas-és a csupaszcsigák támadása. A nagy tömegben kitűnnek a fiatal spanyolcsigák, melyek növekedése fokozni fogja a későbbi károkat. A károk mérséklése érdekében használjuk fel az összes védekezési lehetőséget.

Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.hu internetes oldalon.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek