Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

Növénytermesztőknek nemcsak a májusi, de az áprilisi eső is aranyat ér, de ebben a hónapban sem hullott elegendő csapadék. A lassú kitavaszodás után május elején beköszöntő 20 C0 körüli nappali hőmérséklet mellé igazán elkelne a fejlődő őszi kalászosok és repce mellett a napraforgó és kukorica vetések számára egy kiadós országos esőzés. A csapadékhiány ellenére a meleg így is kedvezett a betegségek és kártevők felszaporodásának.

A leglátványosabb terjedést a kalászosok sárgarozsdája produkálta, ugyanis országszerte járványközeli fertőzés alakult ki, elsősorban a búzavetéseken. A megbetegedés mértéke erősen függ a fajtától, valamint a korábbi fungicides védekezés elvégzésétől, illetve elmaradásától. A jelenlegi felmelegedés még nem gátolja a kórokozó terjedését, az éjszakai páralecsapódás pedig kedves a további fertőzésnek. Már a búza is elérte a kalászhányás előtti állapotot, a zászlóslevelek egészségesen tartása különösen fontos a kalászok táplálása szempontjából. A sárgarozsda mellett a stagnáló szeptóriás fertőzöttség és a gabonalisztharmat erősödő terjedése figyelhető meg, mind a búzán, mind pedig az árpán. A betegség a szártövi fertőzés után már a szárközepén betegíti meg a lombozatot, tehát olyan fungicidet válasszunk, amely széles hatékonysággal rendelkezik. Árpán a törperozsda visszaszorulása figyelhető meg, viszont az alsó leveleken az erősödő rinhospóriumos fertőzés erősödésével kell számolni. Tartós a vetésfehérítő bogarak kártétele és tojásrakása, de a fertőzés már inkább a búzavetéseket fenyegeti. A korábban lerakott tojások egy részéből nem keltek ki a lárvák, feltehetően az időjárási körülmények voltak kedvezőtlenek. Jelenleg búzában a bogár létszáma erősen változó, 10 hálócsapásban 20-120 darabot is foghatunk, ugyanakkor a gabonalevéltetű fertőzöttség az előző héthez képest nem erősödött, továbbra is csupán kis kolóniákat látni, elszórtan.

repce fóma fertőzés

A repce teljes virágzása miatt lecsökkent a fénybogarak károsítása, valamint létszámuk is alacsonyabb a kártételi küszöbtől, viszont a becőormányosok mennyisége emelkedő tendenciája figyelhető meg, bár létszámuk még veszélyességi küszöb alatti. Gócosan a bundásbogarak tömegesen rágnak a repcén, helyenként jelentős egyedsűrűségben, a használt rovarölő készítmények hatékonysága alacsonynak tekinthető a kártevő ellen. Az időjárási körülmények már kedveznek a szklerotíniás, a fómás és az alternáriás megbetegedések megjelenésének a lombozaton és a terméskezdeményeken egyaránt, ezért javasolt a kórokozók elleni preventív védekezés elvégzése.

búza sárgarozsda tünet

Országszerte a végéhez közelít a napraforgó és a kukorica vetése, a korábban vetett állományok már kikeltek. Fontos a preemergens és korai poszt gyomirtások elvégzése, valamint a fiatalkori kártevők szemmel tartása, a károk megelőzése érdekében.

Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.huinternetes oldalon.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek