Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Március második dekádjában a határ egyre zöldebb arcát mutatja. Bár az időjárásra a nagyfokú változékonyság a jellemző, a növények fejlődése láthatóan felgyorsult. Még gyakoriak a reggeli fagyok, de napközben már folyamatosan 10 C0 feletti a hőmérséklet. Országos méretű eső továbbra sem volt, egy szakadozott felhőfrontból csak néhány helyen hullott csapadék, helyette inkább az erős, olykor viharos szél a jellemző. A kiszáradt feltalajból többfelé porvihar okozott károkat.

 

árpa sárga törpülésvírus fertőzés

Az őszi kalászos gabonák közül a búza állapota általánosan jónak tekinthető, túlnyomó részt teljes mértékben bebokrosodott, sárgulásos tüneteket csak az idős leveleken látható. Az őszi árpán viszont, elsősorban a kora októberi vetésűeken gyakori a foltszerűen sárguló állomány, ami a nitrogén fejtrágyázás ellenére sem akar javulni. Közelebbről megvizsgálva az ilyen növényeket a levélsárgulás mellett gyenge, fejletlen gyökérzetet figyelhetünk meg. Az ok teljes valószínűséggel az árpa sárga törpülés vírus, mely már az ősz folyamán megfertőzte a növényeket, ugyanis az őszi hosszan tartó gabona levéltetű és kabóca kártétel sikeresen terjesztette a kórokozót. Azokon az árpa táblákon, melyeket később, több esetben a búza után vetettek el, ezeket a vírusos tüneteket nem lehet látni, és a többi kórokozóból is kevesebbet figyelhetünk meg. A fejlett, buja növekedésű állományokon már most is általánosan előfordul a gabonalisztharmat, a levélfoltosság betegség komplex, de az erősödő terjedést egyelőre a csapadékhiány és a viszonylag alacsony hőmérséklet sikeresen gátolja. Ugyancsak ez vonatkozik az árpa törperozsdára és a sárgarozsdára is, pedig ez utóbbi kórokozó hűvös időben terjed, de hiányzik hozzá a nedvességborítás. Többfelé ár késő ősszel elvetették a tavaszi árpát is. Ezek a vetések is szépen fejlődnek. A gabonák rovarkártevői közül egyelő csak a vetésfehérítő bogarak szórványos betelepedése figyelhető meg.  Az általuk okozott levélhámozgatás minimális nagyságú, de jelzi, hogy a hőmérséklet emelkedésével egyedszámuk is gyarapodni fog.

Az őszi káposztarepce szárba indult, a főszáron kifejlett zöldbimbós virágzat figyelhető meg. Azok a termelők, akik az elmúlt napokban védekeztek a veszélyhelyzeti küszöbérték feletti létszámban jelenlevő repce szárormányos ellen, sikeresen megelőzték a peterakást. Akik várakozó álláspontra helyezkedtek, ott most is tart a tojásrakás a szárba és a levélnyélbe. Már csak idő kérdése, hogy berobbanjon a fénybogarak rajzása, így továbbra sem maradhat el a sárgatálas és ragacsos fogólapos megfigyelés és létszámellenőrzés. Ha a felmelegedés gyors lenne, a virágzás gyorsan lezajlana, akkor a fénybogarak károsítása kisebb mértékű lenne. Ellenkező esetben elhúzódhat a repce virágzása, ez pedig növekvő károsítást idézhet elő.

Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek