Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényorvosi Nap Kitüntetettjei


 

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara 2016. évi kitüntetettjei

 

Tisztelt Kolléga, Tisztelt Honlap Látogató!

 

A kamara hagyományaihoz híven minden év novemberében megrendezzük a Növényorvosi Napot, amely november 9-én immár 11. alkalommal várta a növényorvosokat szerte az országból. A Növényorvosi Nap elvitathatatlan szakmai fontossága mellett a kamarai elismerések átadásának is hagyományosan ünnepélyes alkalma. 2016-ban 3 kamarai kollégánk Miniszteri Elismerő Oklevél kitüntetésben részesült, kamaránk 5 növényorvos tagja pedig Kiváló Növényorvos kitüntetést vehetett át. Honlapunkon ezennel közzétesszük kiváló kitüntetett kollégáink fényképes bemutatkozását.

 

A kitüntetetteknek szívből gratulálunk! Köszönjük a magyar növényorvosi szakma és a kamara érdekében végzett áldozatos munkájukat! További szakmai pályafutásukhoz, életükhöz ezúton is kívánunk további erőt, kitartást és jó egészséget!

 

A kitüntetettek bemutatkozását a Növényorvosi Napra készített kamarai kiadványban megjelentettük. Sajnálatosan egy nyomdai hiba következtében egyik Kiváló Növényorvos kitüntetést átvett tagtársunk fényképe tévesen jelent meg a kiadványban. Ezúton kérünk elnézést a nyomdai hibáért érintett kollégánktól Szikora Miklós úrtól, és a fénykép cserében ugyancsak érintett Fülöp László úrtól.

 

                                                                                              Dr. Tarcali Gábor

                                                                                               a kamara elnöke

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiváló növényorvos kitüntetett:

  •  (Bács-Kiskun) Fülöp László: Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Bács-Kiskun megyei Szervezetének a Növény- Környezet és Élelmiszerlánc-biztonsági Bizottság vezetője
  • (Békés) Katona István: növényvédelmi szakmérnök
  • (Szabolcs-Szatmár-Bereg) Vincze János: Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke
  • (Tolna) Dr. Vörös Géza: Tolna Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztály NTO főosztályvezető helyettes
  • (Hajdú-Bihar) Szikora Miklós: okl. agrármérnök, üzemszervezési szakmérnök, növényvédelmi szakmérnök

 

Szikora Miklós:

Szikora Miklós 1951. december 06-án született Balkányban. Szülei mezőgazdasággal foglalkoztak, kis földön gazdálkodtak. Édesapja Balkányi Állami Gazdaságban gyümölcstermelő szakmunkásként dolgozott. Az általános iskolát Balkány községben végezte, középiskolai tanulmányait Nagykállóban, a Budai Nagy Antal Növényvédő Gépész Szakközépiskolában végezte 1970-ben. 1970-ben bevonult katonának. 11 hónap katonai szolgálat után beiratkozott a Debreceni Agrártudományi Egyetemre általános agrármérnök szakra, ahol 1976-ban üzemszervezési szakon diplomát szerzett. 1977-ben felvételt nyert a Debreceni Agrártudományi Egyetem növényvédelmi szakmérnöki szakára, ahol 1979-ben sikeresen diplomázott. 1976-ban az egyetem befejezése után a Derecskei Petőfi Mezőgazdasági Termelő Szövetkezetben kezdte pályafutását. A gyakornoki év után a búzaágazat vezetésével bízta meg a Szövetkezet vezetősége. Növényvédelmi szakmérnöki diplomájának köszönhetően a Szövetkezet növényvédelmi szakirányítója lett, mely munkakört egy éven át töltött be. Munkájára felfigyelt a Tépei Aranykalász Mg TSz és 1980 májusában meghívta a főágazat vezetői munkakör betöltésére. Sikeres tevékenysége és működése felkeltette az akkor kibontakozóban lévő országos hírű nádudvari KITE szakvezetőinek figyelmét és felkérést kapott növénytermesztési szaktanácsadó munkakör betöltésére. A kiváló és eredményes tevékenysége jelentős mértékben javította az általa szaktanácsolt szövetkezetek növénytermesztési eredményeit. Növényvédelmi és tápanyag gazdálkodási tanácsai jelentősen jobbították az akkor még növényvédő mérnököket nélkülöző szövetkezetek gazdálkodási eredményeit. Munkája eredményeként megbízták az alközpontvezetői feladatkör ellátásával. A munkakört 2013. december 31-ig töltötte be, a KITE vezetésének teljes megelégedésére. A szaktanácsadók irányítása révén előtérbe került az integrált növényvédelem alkalmazása és a környezetvédelmi szemlélet kialakítása. Munkastílusa, szakismerete, emberi magatartása párosult a helyes vezetési elvek megvalósításával.

 

 

 

Fülöp László:

Az egyetem után szülőhelyemen, Kiskunmajsán kezdtem el dolgozni a Petőfi Mg. Tsz-ben, mint növényvédelmi ágazatvezető. A termelőszövetkezetnek addig nem volt megfelelő végzettségű növényvédelmi szakirányítója, így egyből a „mélyvízbe” kerültem. A szövetkezet elsősorban gabona- / búza, rozs / és kukoricatermesztéssel foglalkozott, de minden évben termesztettünk 100 – 150 hektáron fűszerpaprikát. Emellett 80 hektár szőlőterülete is volt a szövetkezetnek.

 A szövetkezetet 1993-ban hagytam ott, ami ekkor már felszámolás alatt volt.

Még 1991-ben több társammal együtt megalakítottuk a Gazda-Ker Kft.-t.  Ekkor Kiskunmajsán három még aktívan dolgozó növényvédelmi szakember lakott, és mind a hárman tagjai voltunk ennek a kft.-nek. A kft a következő céllal alakult meg: A környék szövetkezetei meggyengültek, tönkrementek, így az addig általuk ellátott növényvédelmi feladatokat nem tudták elvégezni. Az így keletkezett szolgáltatási hiányt pótolta a kft 1994-ig.

Ebben az időben a kft. cca. 300 hektár szőlő és 100 hektár meggy növényvédelmét irányította. 1995-től azonban a minimálisra csökkent a munka a kft. berkein belül. A kft.-nek bár résztulajdonosként tagja maradtam, a növényvédelmi tevékenységet vállalkozóként folytattam, önállósodtam.

1995-től a Bíbor Kft, és 1999-től a Kirsche Kft., 2009-től az Aranykajszi Kft, 2011-től a Marillen Kft  növényvédelmi munkáit irányítom, a mai napig.  Ez 230 ha meggy és 20 ha szilva, 35 ha kajszibarack, 15 ha őszibarack növényvédelmét takarja.

Mindezek mellett Kiskunmajsa térségében cca. 120 ha szőlő növényvédelmét irányítom, úgy

hogy ezen területek gazdái megbíznak évente a növényvédelmi munkák elvégzésével. Ez körülbelül 45 őstermelőt jelent, akiknek az ültetvényében dolgozom.

Szankon 20 ha szőlő növényvédelmét irányítom, míg Jászszentlászlón 45 hektár szőlő területen dolgozom, mint szaktanácsadó.

A konkrét növényvédelmi munkákat a Kft-k saját gépekkel, a szőlők növényvédelmét pedig én a saját gépeimmel / alkalmazottal / végzem el.

 

 

Katona István:

Katona István 1953. február 28-án született Orosházán, paraszti család gyermekeként.

Középiskolai tanulmányait az Orosházi Kossuth Lajos Mezőgazdasági Technikumban végezte el. 1977-ben a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Növénytermesztési szakot kitüntetéses oklevéllel fejezte be.

Mindkét iskolából az Orosházi Állami Gazdaságban végezte a gyakorlati képzést, így kézenfekvő volt, hogy a diploma megszerzését követő aktív munkát is ennél a cégnél kezdje el. Növénytermesztőként az akkori ranglétra sok lépcsőjét bejárta. Mivel a növénytermesztés elválaszthatatlan a növényvédelemtől, tovább képezte magát és 1997-ben Debrecenben Növényvédő szakmérnöki diplomát szerzett.  

A szakmérnöki diploma megszerzése után is kitartott első munkahelyénél az Orosházi Állami Gazdaságnál, majd jogutódjaként az Orosházi AGRO-M Zrt.-nél, ahol növényvédelmi szakirányítóként dolgozott, segítve a környékben kistermelők munkáját is.

 

 

Vincze János:

1995-től 1997-ig fejlesztő mérnökként dolgozott az egykori Újfehértói Gyümölcskutó Intézetben, illetve az egykori DATE Kutató Központ Kisvárdai Teichmann Telepén. Itt technológiai, növényvédelmi és tápanyag-gazdálkodási kísérletekben és azok eredményeinek ismertetésében működött közre. Szakmai rendezvények és tanfolyamok szervezésében és a gazdálkodók szakmai oktatásában vett részt.

1998-tól 2000-ig növény-egészségügyi felügyelőként dolgozott. 2001-től napjainkig növényvédelmi- és tápanyag-gazdálkodási szaktanácsadóként illetve szakirányítóként dolgozik több vállalkozásnál. Szakirányítása mellett több mint 500 hektáron termelnek gyümölcsöt a gazdálkodók.

Szakmai tudásával és megbízhatóságával folyamatosan támogatta a kamara munkáját, 11 éve lelkiismeretesen dolgozik a megyei szervezet zökkenőmentes működése érdekében. A tagokkal igyekezett a legjobb kapcsolatot kiépíteni. Nevéhez fűződik a megyei tagok részére 2006-ban szervezett számítástechnikai alapismeretek tanfolyam szervezése. Folyamatosan részt vesz a tagok részére történő mérnök-továbbképzések megszervezésében. Szerkeszti a megyei honlapot. Kapcsolatot tart a megyében a növényvédelem területén érdekelt szakmai és kereskedelmi szereplőkkel. Folyamatosan támogatja az Országos Vezetőség munkáját.

 

 

 

Dr. Vörös Géza:

1956. június 25-én született Hódmezővásárhelyen. Felsőfokú tanulmányait a Keszthelyi Agrártudományi Egyetemen folytatta, ahol növényvédelmi üzemmérnöki, majd általános agrármérnöki diplomát szerzett. Gyakornoki idejét a Hódmezővásárhelyi Állattenyésztési Főiskolai Tangazdaságban töltötte, majd 1979-ben a Csongrád Megyei Növényvédelmi és Agrokémiai Állomásra állattani szakelőadói munkakörbe került.

A sorkatonai szolgálat letöltése után  Szekszárdra nősült, s 1981-től a Tolna megyei Növényvédelmi és Agrokémiai Állomáson területi és körzeti felügyelői, előrejelzői, állattani szakelőadói, biológiai laborvezetői beosztásokban dolgozott. 1992 óta az igazgatóhelyettesi teendőket is ellátta. 2007-ben igazgatói megbízást kapott, s a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal, majd a Kormányhivatal keretein belül a Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságot 2015-ig vezette. Az Igazgatóság megszűnése után immár főosztályi keretek között, Növény- és Talajvédelmi Osztályként működik az Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztály egyik osztályaként. Az Osztályt főosztályvezető-helyettesi beosztásban irányítja, emellett még a kártevő állatokkal kapcsolatos szerengedélyezési vizsgálatokat, kutatásokat is folytatja.

Mindig üzemi körülmények között ellenőrzi technológiafejlesztési célzatú kísérleti eredményeit, amivel igyekszik segítséget nyújtani a termelők növényvédelmi gondjainak  megoldásában.

1995-ben a Növényvédelem szakfolyóirat szerkesztőbizottságába választották, ahol a növényvédelmi technológia rovat vezetője lett. Eddig 94 termesztett haszon- és dísznövény integrált növényvédelmének szervezésében és elkészítésében vett részt.

 2002-ben a Veszprémi Egyetemen „multidiszciplináris agrártudományok” doktori iskolában doktori (PhD) fokozatot szerzett. Értekezése címe: „A globális felmelegedés és klímaingadozás hatása néhány rovarkártevőre, valamint leküzdésük lehetőségei”.

 2012-ben a Kecskeméti Főiskola Kertészettudományi Kara címzetes főiskolai tanári címet adományozott részére.

 

 

 

 

 

Miniszteri elismerő oklevél:

  • (Heves) Gáll József: növényvédő szakmérnök, gazdasági szakmérnök
  • (Győr-Moson-Sopron) Dr. Fehér Attila: agrármérnök, növényvédő szakmérnök
  • (Pest) Velkei Károly: szaktanácsadó, általános agrármérnök, növényvédelmi szakmérnök

 

Gáll József:

1968-ban avatták okleveles agrármérnökké a Debreceni Agrártudományi Egyetemen. 1971-ben növényvédő szakmérnöki képesítést szerzett Gödöllőn. Az agrármérnöki diploma megszerzése után 30 évet dolgozott a termelésben, különböző vezető beosztásokban. Ebből 27 évet termelőszövetkezetnél, 3 évet pedig egy német tulajdonú Kft.-nél. A 30 év során azonban minden beosztásban ő végezte a növényvédelmi szakirányítást. A termelésben eltöltött évek után 12 évig dolgozott a növényvédelmi szakigazgatásban, növényvédelmi felügyelőként. 6 éve nyugdíjas, egyéni vállalkozó, regisztrált szaktanácsadó.

Munkájáért többször részesült különböző munkahelyi elismerésben, két alkalommal Kiváló Munkáért miniszteri kitüntetést kapott.

Tevékenyen részt vesz mind az iskolai rendszerű, mind az iskolai rendszeren kívüli növényvédelmi szakképzésben. 1989-től óraadó a növényvédő technikus, és a növényvédő szakmunkás képzésben. 1998-tól folyamatosan végzi az alapfokú (80 órás) és a megújító (8 órás) növényvédő tanfolyamok szervezését és oktatását. Nagy súlyt helyez a gazdálkodók növényvédelmi ismereteinek folyamatos bővítésére. Ezért évente több alkalommal szervez növényvédelmi tanácskozásokat a gazdálkodók számára, amelyeknek kiemelt témája a parlagfű elleni védekezés oktatása is.

A Kamarának, illetve megyei elődszervezetének annak megalakulásától, 1991-től tagja. Az eltelt időszakban mindig a megyei szervezet egyik vezetőjeként tevékenykedett. Volt gazdaságvezető, alelnök, titkár. Jelenleg a Heves Megyei Területi Szervezet titkára, valamint a Kamara Országos Etikai és Fegyelmi bizottságának Elnöke. Kamarai tevékenységének elismeréseként 2007-ben Kiváló Növényorvos kitüntetésben részesült.

Gondoskodott az utánpótlásról is: leánya szintén növényvédő szakmérnök, a Heves Megyei Területi Szervezet tagja.

 

Dr. Fehér Attila:

Szakmai életút: Dr. Fehér Attila 1944.szept.10-én született Budapesten – 1948. óta győri lakos. 1962-ben érettségizett a győri Révai Miklós Gimnáziumban és még ebben az évben felvételt nyert a Mosonmagyaróvári Agrártudományi Főiskolára. Tanulmányai megkezdése előtt egy évig fizikai munkásként a Lajta-Hansági Állami Gazdaságban dolgozott. 1967-ben államvizsgázott – jó eredménnyel. Diplomája megszerzését követően a Győrújbaráti MgTsz – ben kerületi agronómusként tevékenykedett. 1970-ben a Győr-Sopron Megyei Növényvédő Állomáson helyezkedett el, ahol kezdetben karantén felügyelőként majd – 1975-től – herbológusként tevékenykedett. Szakmai ismeretei bővítése érdekében elvégezte a Keszthelyi Agrártudományi Egyetem Növényvédő Szakmérnöki Karát nappali tagozaton jeles eredménnyel majd 1967-ben a MÉM irányításával szervezett Dr. Újvárosi Miklós gyomismereti tanfolyamán is eredményes vizsgát tett. Tagja az Újvárosi Gyombiológiai Társaságnak. 1988.évben doktori szigorlatot tett Gyomnövények-Vegyszeres gyomirtás témakörben.

Herbológusként 1978-ig dolgozott a Győr-Sopron Megyei Növényvédő Állomáson. Ezután a Kisalföldi Állami Gazdaságban növényvédelmi osztályvezetőként helyezkedett el. 1987 – től a KSZE Növénytermesztési rendszer szaktanácsadója majd 1990-ben a Pécsi Agroker ZRt növényvédelmi osztályvezetője. 1991. januárjától nyugdíjazásáig a Rhone Poulenc Agro-Borsod Kft szaktanácsadója. 2002-ben nyugdíjba ment, de azóta is tevékenyen dolgozik a hazai növényvédelem szolgálatában. A NMNK Győr-Moson –Sopron megyei Szervezetének alapító tagja és ott megalakulásunk óta vezetőségi tagként tevékenykedik. Két ciklusban volt megyei Kamaránk elnöke – a 2011. évi választás óta kamarai titkárként dolgozik szervezetünkben. Elnökként tagja volt a NMNK Országos Nagyelnökségének és – mint CSEBER munkatárs – a környezetvédelem területén hasznosította gyakorlati ismereteit.

Titkárként jelenleg is aktívan részt vesz Kamaránk munkájában, önzetlen és precíz munkájával segíti kamarai célkitűzéseink megvalósítását.

 

Velkei Károly:

Velkei Károly növényvédelmi szaktanácsadó, fő tevékenysége a szántóföldi növények növényvédelméhez kapcsolódik.

A mezőgazdaságban több évtizede dolgozik, gazdálkodók illetve cégek növényvédelmét koordinálja, irányítja a mai napig.

Évtizedeken keresztül kiemelkedő szakmai tevékenységet folytat, szaktudásával a környék kistermelőit segíti, gazdaestéket szervez részükre.

A településén a Gazdakör vezetője.

Saját tudását rendszeresen bővíti , a megyei és országos szakmai rendezvények állandó részvevője.

A Kamara munkáját megalakulása óta aktív részvételével segíti:

  • A Pest megyei szervezet elnöke volt 2 cikluson át.
  • Jelenleg a megyei kamara alelnöke.
  • Az országos vezetőség tagja

A kiemelkedő munkája elismeréseként javasoljuk a kitüntetés odaítélését.

 

 

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek